Küttesüsteemi valik

Korralik ning õigesti valitud küttesüsteem kütab ruumid efektiivselt soojaks mõistlike küttekulude juures. Tutvu toodetega

Küttesüsteemi ehk küttelahenduse peale mõtleb iga koduomanik ning paljud peavad varem või hiljem valima endale sobivaima. Kui kunagi oli klassikaline puuahi ainus küttelahendus, siis tänapäeval on ahikütte kõrval mitmeid alternatiivseid variante, kuidas toad soojaks saada.

Turul pakutavad küttelahendused erinevad nii igakuistest küttekuludest, esialgsetest paigalduskuludest ja -keerukusest, mugavusest, sobivusest hoonega kui teistest eripäradest. Seepärast kerkib tarbijale päevakorda hoopis küsimus, et milline oleks optimaalseim lahendus just minule ja minu kodule? Üheselt õiget vastust ei ole ning valik tuleb langetada võttes arvesse nii maja eripärasid kui iseenda eelistusi.

Küttelahendust valides...
Mille järgi valida küttesüsteemi?

Küttesüsteemi valides tuleks võtta arvesse järgmiseid tegureid: köetava pinna suurus, olemasolevad küttelahendused, teie enda elustiil ja soovitud mugavus, hoone ja krundi eripärad ning teie eelarve küttesüsteemi esialgsele paigaldusele ja igakuistele küttekuludele.

Milline on soodsaim küttelahendus?

Üldiselt on soodsaim küttelahendus igakuiste küttekulude poolest maaküte - maasoojuspump, kuid küttelahenduse tasuvuse ning säästlikkuse üle tuleks otsustada ka paigalduse ning hoolduskulude põhjal.

Miks on ventilatsioon oluline?

Küttesüsteemi efektiivsuse üheks eelduseks on korralikult soojustatud hoone, mis aga vajab ventilatsiooni. Ilma piisava ventilatsioonita jääb õhk seisma ning võib tekkida hallitust, ühtlasi suureneb allergiate tekke risk. Et ruumides oleks tervislik sisekliima värske õhuga vajab hea küttelahendus ka ventilatsiooni.

Allpool saavad need küsimused pikema vastuse.

Kuidas valida parim küttesüsteem?

Mille järgi valida küttelahendust?
Köetava pinna suurus
Olemasolevad küttelahendused
Elustiil ja mugavus
Hoone ja krundi eripärad
Eelarve küttekuludele
Köetava pinna suurus

Küttelahenduse valikul mängib olulist rolli köetava pinna suurus. Eelkõige tuleks siin võtta arvesse igakuiste küttekulude summat. Näiteks maasoojuspumba efektiivsus ning kasumlikkus tuleb eriti esile, mida suuremad on köetavad pinnad. Võrdluseks, elektrikütte puhul lähevad igakuised küttekulud aina kõrgemaks ning elektriküte on mõistlik vaid väiksemate pindade kütmiseks.

Olemasolevad küttelahendused

Kui tegemist ei ole täitsa uue majaga, millesse planeerite uut küttesüsteemi, vaid majaga, millel juba on küttesüsteem, tuleks ka seda arvesse võtta. Kas uus kütteseade või -süsteem peab olema eraldiseisev või vajate olemasolevale lahendusele lisaseadet? Soojuspumpade puhul tuleks meeles pidada, et põhikütteks sobib maasoojuspump või õhk-vesi soojuspump, õhksoojuspump ainsa kütteseadmena jääb arvatavasti liiga nõrgaks.

Kui majas on juba olemas radiaatorid või vesipõrandaküte ning soovite lisaseadet, sobib suurepäraselt sinna juurde õhk-vesi soojuspump. Või kui puudub soe tarbevesi, saab õhk-vesi soojuspump ka selle kütmisega hakkama.

Elustiil ja mugavus

Aina olulisemaks muutub mugavus ning modernsete seadmete puhul on üheks märksõnaks ka kaugjuhitavus. Klassikaline meetod - oma metsast oma puudega ahjukütmine võib olla küll kõige soodsam, kuid samas väga ajakulukas. Lisaks tekib vajadus ise pidevalt aktiivselt kütta, vastasel juhul on toad lihtsalt külmad kui töölt koju jõuate. Soojuspumbad on lisaks efektiivsusele ka äärmiselt mugavad. Selleks, et toad soojad oleksid, ei pea keegi aktiivselt kütma, puhastama ahju, tegelema puude või muuga, mis tähendab, et külmal talvel võite reisile minna muretsemata, et torud vahepeal ära külmuksid. Ahiküte või kamin võiks olla rohkem meeleolu ja hubabuse tekitamiseks kui põhikütteks.

Hoone ja krundi eripärad

Küttelahenduse valimisel mängib hoone asukoht, ehituslikud eripärad või krunt seada omad piirangud. Viimane nendest muutub eriti aktuaalseks maasoojuspumba osas. Krundil peaks olema veekogu või piisavalt vaba ala maasoojuspumba kollektori paigaldamiseks.

Kui avarad on köetavad ruumid on oluline õhksoojuspumba jaoks. Õhksoojuspump on efektiivsem, kui köetavad toad on avarad ning võimalikult avatud, et soe õhk liiguks paremini ruumide vahel.

Eelarve küttekuludele

Küttelahenduse valimisel saab määravaks ka eelarve - nii esialgne investeeringu summa uude lahendusse kui igakuised jooksvad küttekulud. Uue küttesüsteemi valimisel tuleks võtta koos arvesse mõlemaid. Üldjuhul võib lähtuda küttelahenduste puhul reeglist, et mida kallim on esialgne investeering, seda odavam on hilisemad kulud. Näiteks maasoojuspump on suurema alginvesteeringuga, kuid madalaimate püsikuludega küttelahendus. Lisaks võib taotleda toetust Kredex’ilt, et esialgne investeering hinge kinni ei tõmbaks.

Milline küttelahendus on soodsaim?

Küttesüsteemi kulud jagunevad kaheks: esialgne investeering ja igakuised küttekulud peale esimest. Võttes pelgalt igakuised küttekulud vaatluse alla ning jättes arvestusest välja oma aja, hoolduskulud ning algse investeeringu, on kõige odavam küttesüsteem igakuiselt maaküte - maasoojuspump.

Järgnevas tabelis on välja toodud viie tuntud küttesüsteemi igakuised küttekulud keskmise suurusega eramu kohta, eeldusel, et vajalik soojustarbimine on 24MWh aastas. Hinnad on informatiivsed ning keskmised, täpsed küttekulud sõltuvad konkreetsest küttesüsteemist. Teise köetava pinna suuruse hindade vaatamiseks kasuta allpool olevat küttekulude kalkulaatorit!

Küttelahendus Kütte hind €/MWh Keskmine küttekulu kuus
Maaküte 24,3 48,6€
Ahiküte 30 60€
Õhk-vesi soojuspump 31,9 63,8€
Õliküte 95 190€
Elektriküte 102 204€

Küttekulude kalkulaator

Küttekulude kalkulaatori abil saad võrrelda kõige populaarsemate küttelahenduste igakuiseid küttekulusid. Vali sobiv köetava pinna suurus ruutmeetrites ning jälgi kulusid erinevate küttesüsteemide puhul. Hinnad kalkulaatoril on informatiivsed ning keskmised, täpsed küttekulud sõltuvad konkreetsest küttesüsteemist. Kalkulaator põhineb tingimusel, et köetav maja on modernne ning selle soojusvajadus on 150kWh ruutmeetri kohta.

1. Vali pindala
Köetava pinna suurus:
2. Võrdle hindu

Tabel näitab iga küttesüsteemi igakuist keskmist kulu kogu aasta küttekulude põhjal.

Maaküte
Ahiküte
Õhk-vesi
Õliküte
Elekter
Maagaas
Pellet

Ventilatsioon on vajalik

Kütteseadme efektiivsusest rääkides ei saa jätta mainimata soojustust. Kui maja seinad sooja ei hoia, ei saa ükski kütteseade - nii võimekas kui võimalik - olla efektiivne. Korraliku soojustusega tekib aga vajadus korraliku ventilatsiooni järgi. Soe tuba, kuid seisev õhk on suurepärased tingimused allergiate, hallituse ja muu soovimatu tekkeks. Eelkõige uute majade planeerimisel tuleks kindlasti lisaks põhikütteseadmele mõelda ka ventilatsiooni ja ventilatsiooniseadmetele, mis võiks olla soojustagastusega, et süsteem oleks efektiivne ning soojuskadu oleks võimalikult madal.

OTSID UUT KÜTTELAHENDUST? KÜSI PAKKUMIST